Zaufaj dziecku…

Michał ma już ponad 16 miesięcy, a ja wciąż jestem wszechwiedzącą matką. Kiedy nauczę się, że moje dziecko wie najlepiej czego chce.  Ciągle wydaje mi się, ze wiem kiedy powinien iść spać, kiedy go obudzić albo kiedy jest głodny.

Michał już doskonale się komunikuje. Potrafi mówić wiele słów, potrafi pokazać wiele znaków w języku migowym, dlaczego więc nie zaufać mu. Prosty przykład. Sylwester: już 22 a On dalej nie śpi. Wiem, że przeżywa, że jest nie u siebie w domu, że sztuczne ognie go fascynują, ale ja martwię się, że nie śpi. Odpuszczam, ok pójdzie spać kiedy będzie chciał. 1 w nocy On dalej nie śpi. Mówi mi aaaa, ja go tule, przystawiam do piersi i nic, wychodzimy z pokoju a On dalej aaaaa. Myślę o co chodzi, przecież chce, ale nie chce?? Tak było 3 razy. Za czwartym razem, nie tuliłam, nie bujałam, położyliśmy się normalnie do łózka, zamknął oczy przytulił się do piersi i zasną. Przecież mówił mi 4 razy aaaaa!!!! Matka jednak chciała lepiej, chciała „lulać” synusia.

Takich przykładów w naszym życiu jest mnóstwo, chociażby dziś. Krzyczał i wyrywał się bo nie chciał się ubierać na dwór. Tłumaczę, że pójdziemy na łyżwy, nic dalej się wyrywa. W końcu ubraliśmy się, spakowaliśmy do auta. Nie dojechaliśmy na lodowisko bo Michał zasnął. Był zmęczony? Może warto było pomyśleć wcześniej co chce mi powiedzieć.

Są tez chwile kiedy słucham i swoja dorosłość daję na dalszy plan. Wtedy jest harmonia wszystko działa jak w zegarku. Wystarczy być uważnym obserwatorem, ale jakże trudno nim być wie ten kto jest rodzicem.

Moje postanowienie noworoczne: słuchaj i ufaj swojemu dziecku.

A jak u Was jest? Ufacie swoim dzieciom? Jest to dla Was trudne czy łatwe? Potrzebne czy też nie?

Ten wpis został opublikowany w kategorii O nas. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>